Reklama
  • Poniedziałek, 7 października 2013 (10:00)

    Domy pisarzy

Gdzie tworzył Konstanty Ildefons Gałczyński? Na co spoglądał Jarosław Iwaszkiewicz pisząc swe powieści? Zajrzyjmy do pokojów autorów szkolnych lektur.

Mamy w kraju kilkadziesiąt muzeów literackich. Kilka z nich to tzw. ogólne, prezentujące prąd w literaturze (np. romantyzm czy pozytywizm), pozostałe to biograficzne – związane z osobą jednego twórcy.

Duch epoki

Reklama

Muzeum romantyzmu mieści się w posiadłości Krasińskich (Opinogóra), w budowli, która już sama w sobie wprowadza w nastrój epoki. Z pozytywizmem spotkamy się w Gołotczyźnie, gdzie tworzył publicysta i filozof Aleksander Świętochowski, a obok mieszkała Aleksandra Bąkowska, świetnie wykształacona kobieta, twórczyni szkoły rolniczej dla dziewcząt.

Nie tylko przy biurku

Muzea biograficzne mieszczą się najczęściej w domach, w których pisarz mieszkał lub tylko przyjeżdżał np. na wypoczynek. Pozwalają inaczej spojrzeć na pisarzy, a często zrozumieć ich twórczość.

W Czarnolesie nie zachował się wprawdzie dwór, w którym mieszkał Jan Kochanowski, zaś w miejscu słynnej lipy stoi obelisk, ale miejsce świetnie oddaje czas renesansu.

W domu Arkadego Fiedlera w Puszczykowie powstało prywatne muzeum podróżnicze prezentujące m.in. kolekcję masek.

JOG

Tele Tydzień
Więcej na temat:muzeum | Nie | mamy | duch | Pisarz

Zobacz również

  • To tu 31 sierpnia 1980 r. podpisano porozumienie otwierające nową kartę historii Polski. Tutaj też 1 września 1939 r. rozpoczęła się II wojna światowa. Warto na przełomie sierpnia i września być w... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.