Reklama
  • Wtorek, 12 listopada 2013 (10:05)

    Gdzie warto być w te święta

Jarmarki, koncerty kolęd, najpiękniejsze szopki. Nastrój się na święta i poczuj magię Bożego Narodzenia.

Zakopane: Góralskie pastorałki u podnóża Tatr

Pasterka w wyjątkowej oprawie: To najbardziej wyjątkowa msza w ciągu całego roku. Jeśli spędzasz Boże Narodzenie w Zakopanem, warto pokusić się o nocny spacer do miejsca, które ma niezwykły klimat i rozbudza ducha świąt.

Reklama

Uroczyste pasterki odprawiane są na Jaszczurówce, Gubałówce, Kalatówkach, w Dolinie Chochołowskiej.

Nie wszędzie łatwo dotrzeć, np. na Gubałówkę trzeba wjechać kolejką. Ale i tak co roku przy malutkiej drewnianej kapliczce na szczycie góry zbierają się tłumy.

Droga z Kuźnic do Albertynów na Kalatówkach w mroźną, białą noc też robi wrażenie. Często ludzie idą pod górę, niosąc pochodnie, a

Góralski kulig: Pęd mroźnego powietrza, pochodnie, ognisko i góralska biesiada w karczmie.

W pierwszy lub drugi dzień świąt, zamiast tradycyjnego obiadu, można pokusić się o poprzedzoną godzinnym kuligiem po Zakopanem i okolicy ucztę na świeżym powietrzu. Do wyboru różne wersje: z kiełbaskami, bigosem, wegetariańska. Najlepiej skrzyknąć większą grupę, na przykład dwie rodziny. Kulig zamówisz m.in. na stronie www.kulig.zakopane-info.pl.

Wrocław: Z wizytą w prawdziwej stajence

Wrocławskie Betlejem na Kuźnikach: Dźwięki kolęd, ciepło ogniska oraz stajenka, której główną atrakcją są żywe zwierzęta: baranki, kozy i gołębie. 26 grudnia na odwiedzających czeka wigilijna kapusta z grzybami i bożonarodzeniowy koncert kolęd na żywo.

Największy jarmark świąteczny" Spacerując między straganami rękodzielników i twórców ludowych, można naprawdę nastroić się na święta. I świetnie zaopatrzyć! Stroiki, ręcznie malowane bombki, świeże ryby z doliny Baryczy, prawdziwy miód i wędzone na wsi wędliny. Dodatkowo warsztaty dla dzieci, koncerty i degustacje. Od końca listopada do 23 grudnia.

Żywa szopka na Wittigowie: Od wtorku 24 grudnia, aż do święta Trzech Króli figurom świętej rodziny towarzyszą zwierzęta z wrocławskiego ZOO.

Kraków: Konkurs szopek i kolorowy jarmark

Konkurs Szopek: Jeśli Kraków, to szopki! Staranne miniatury wykonane przez mistrzów. Konkursowy pokaz (pierwszy czwartek grudnia, przy pomniku Mickiewicza) to jedna z najpiękniejszych tradycji bożonarodzeniowych na świecie.

Zwycięzca zostaje wyłoniony po trzech dniach, a szopki można oglądać do połowy lutego w Muzeum Historycznym, w Pałacu Krzysztofory.

Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy: Zaczyna się 29 listopada, kończy 26 grudnia lub 6 stycznia. Na rynku rozstawiają się drewniane stragany zasypane świątecznymi artykułami i rękodziełem oraz serwujące pyszną małopolską kuchnię. Pomiędzy nimi pysznią się wielkie, pękate beczki z grzańcem, niezastąpionym w mroźny dzień. Żywa szopka w Kościele Franciszkanów: Na skwerze przy ul. Franciszkańskiej, naprzeciwko krakowskiej kurii. Przy żłóbku kręcą się kozy, owce, kucyki, osiołek, a nawet lama. Szopkę można podziwiać w Wigilię i dwa dni świąt. Łatwo trafić na koncert kolęd lub na tradycyjne jasełka.

Poznań: Lodowa galeria i Gwiazdor w Palmiarni

Betlejem Poznańskie: Pod koniec listopada na Poznańskim rynku rozpocznie się wielki kiermasz. Szopka z żywymi zwierzętami, tętniąca nastrojową muzyką scena, konkursy i warsztaty plastyczne. Wokół liczne stragany z rękodziełem i regionalną żywnością. Tuż przed świętami dociera tu Światło Pokoju z Groty Narodzenia w Betlejem.

Największa szopka w Europie: Mieści się w kościele Franciszkanów przy pl. Bernardyńskim. Zdobi ją ponad 250 figur naturalnej wielkości. Układ gwiazd nad żłóbkiem odzwierciedla niebo nad Betlejem! Festiwal rzeźby lodowej: Zawody twórców z całego świata odbywają się w połowie grudnia na Starym Rynku. Rzeźby zdobią go, dopóki pozwala pogoda.

Palmiarnia Poznańska: Idealna na egzotyczny spacer w drugi dzień świąt. Spotkanie z Gwiazdorem, karmienie karpia i inne atrakcje dla całej rodziny.

Warszawa: Spacer wśród świateł i słynna szopka

Wielka multimedialna choinka na Starówce: Pierwszego grudnia, podczas uroczystej iluminacji, zapala się choinka na Starym Mieście i girlandy na Krakowskim Przedmieściu oraz Nowym Świecie. To doskonała trasa na świąteczny spacer.

Szopka przy ulicy Miodowej:To gorący świąteczny adres od pokoleń. Od 25 grudnia w klasztorze Kapucynów można zobaczyć najsłynniejszą warszawską ruchomą szopkę. Co roku odwiedza ją ponad 60 tysięcy osób – przed wejściem zawsze są długie kolejki, ale warto!

Trzy żywe stajenki: Prawdziwe osiołki, owce, kozy, kucyki... Dzieci zachwycą szopki: na Ursynowskiej Dereniowej, przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego na ulicy Długiej, na Żoliborzu, przy kościele św. Stanisława Kostki. Wszystkie można odwiedzać od 25 grudnia.

Świat kobiety

Zobacz również

  • Tekst: Marta Jaworska i Jerzy Sadownik Jeziora, kanały, śluzy, przystanie... W okolicach Konina jest ich mnóstwo, więc nic dziwnego, że tu zaczyna się szlak wodny. To raj nie tylko dla... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.