Reklama
  • Środa, 11 grudnia 2013 (10:05)

    Gołaszew

Niewiele ponad 20 kilometrów od centrum Warszawy, za Ożarowem Mazowieckim stoi dworek dobrze znany widzom serialu „Blondynka”. Jego historia sięga połowy XIX wieku. Nie była burzliwa, ale dwie rodziny właścicieli odegrały ważną rolę w dziejach Polski.

Pierwsza – jeszcze w XIX stuleciu. Wówczas, przez poślubienie hrabianki Iwony Wodzińskiej w posiadanie gołaszewskiego majątku wszedł Henryk Bloch.

Reklama

Tak, z tych słynnych Blochów. Jego ojciec Jan zrobił zawrotną karierę, która jeszcze przed czterdziestką uczyniła zeń człowieka bajecznie zamożnego i wpływowego. Jan Bloch bez przesady nazywany był królem kolei w Królestwie Polskim.

Chociaż urodził się w rodzinie żydowskiej, zmienił wyznanie na katolicyzm. Zrobił to dla Emilii Kronenberg, kobiety, o której urodzie krążyły legendy. Przeżyli ze sobą całe życie, byli małżeństwem (kochającym się!) 40 lat, do jego śmierci.

Emilia przeżyła Jana o 19 lat. Mieli pięcioro dzieci – cztery córki i jednego syna, właśnie Henryka. On niestety nie odziedziczył po ojcu talentów.

Uratował interesującą budowlę

Był średniozamożnym posiadaczem ziemskim dóbr Łęczna na Lubelszczyźnie. I dworku w Gołaszewie. Kolejni właściciele Gołaszewa również nie zapisali się w dziejach niczym szczególnym, aż w latach 90. dworek kupił znany w świecie, dziś już nieżyjący, rzeźbiarz Mieczysław Kałużny.

Razem z żoną uratował interesującą budowlę przed całkowitą ruiną po latach „gospodarowania” tu PGR-u. Prace artysty są ozdobą kilkudziesięciu galerii na całym świecie. Nie trzeba jednak jechać daleko, by je podziwiać. Znajdują się na skwerach i w parkach, także w Gołaszewie. Polecamy to miejsce jako cel szybkiej i niezobowiązującej, ale ciekawej weekendowej wycieczki.

MR

Gołaszew

Dojazd samochodem jest bardzo łatwy. Jeśli jedziemy od strony Warszawy, mamy do wyboru dwie drogi. Pierwsza – autostradą A2 w kierunku Poznania i zjeżdżamy na węźle Pruszków w prawo – w stronę dawnej trasy poznańskiej. Tuż przed przejazdem kolejowym skręcamy z drogi 718 w lewo, by po 2 km skręcić w lewo w ulicę Gołaszewską. Po około kilometrze jesteśmy na miejscu. Druga – starą dwójką, z której skręcamy na Pruszków. Za torami w prawo i dalej jak w wariancie pierwszym.Zwiedzanie Dworek jest własnością prywatną i nie jest udostępniany do zwiedzania. Jednak właścicielka jest niezwykle miłą osobą. Można poprosić. Co jeszcze warto zobaczyć? W ogrodzie znajduje się budynek starego spichlerza – pracownia mistrza. Godna uwagi jest też neogotycka figura Matki Boskiej (XIX w.).

Okolice: Pałac w Szymanowie; Niepokalanów sanktuarium; Ratusz i kościół w Błoniu; Dwór Reicherów w Ożarowie Mazowieckim.

Przewodniki

„Warszawa i Mazowsze na weekend”, Wydawnictwo Pascal; Niewielki, wygodny przewodnik z propozycjami tras wokół stolicy. „Warszawa. Część zachodnia i okolice. Przewodnik rowerowy”, Wyd. Pascal; cena od 24 zł.

Świat & Ludzie
Więcej na temat:go go | "Blondynka" | Blondynka | 'Blondynka' | pascal

Zobacz również

  • Tekst: Marta Jaworska i Jerzy Sadownik Jeziora, kanały, śluzy, przystanie... W okolicach Konina jest ich mnóstwo, więc nic dziwnego, że tu zaczyna się szlak wodny. To raj nie tylko dla... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.