Reklama
  • Wtorek, 5 listopada 2013 (08:00)

    Halina Mlynkova poleca, co zobaczyć w Pradze

Halina w Pradze nagrała nową płytę i w końcu zakochała się!

Planując weekend w czeskiej Pradze

Reklama

» Kiedy jechać? „Jesień jest tam najpiękniejsza”, przekonuje Halina.

» Czego trzeba spróbować ? Oprócz piwa, warto rozsmakować się w tradycyjnych potrawach: gulaszu z knedlikami, knedlo-vepřo-zelo albo smażonym serze z sosem tatarskim. Znajdziesz je w niemal każdym barze czy restauracji.

Tym, którzy mają ochotę na coś ekstra, artystka poleca restaurację Kogo (Na Prikope 22). „Smakosze zup powinni spróbować tam rosołu cielęcego”, zdradza.

» Podróż. Pociągi kursują do Pragi m.in. z Warszawy, Wrocławia, Katowic, Łodzi, Krakowa. Intercity kosztuje ok. 100 zł. Najtańszą opcją jest dojazd do jednej z miejscowości granicznych (np. Cieszyn, Zebrzydowice), przejście pieszo przez granicę i dalszy przejazd czeskim pociągiem, który jest tańszy.

Jeśli wybierzesz samochód, nie zapomnij kupić winiety na autostradę (10-dniowa kosztuje 310 koron, czyli ok. 50 zł).

» Nocleg. Bez problemu można znaleźć pokój nawet za 80 złotych – np. na www.noclegiwpradze.pl. Tu łatwo trafisz na promocje i zniżki.

„W Pradze na każdym rogu można wypić kawę, wino, a przede wszystkim piwo”, przekonuje Halina.

„W restauracji Slavia można zjeść najlepsze naleśniki z serem. Od zawsze odwiedzają ją artyści i goście Národního Divadla (Teatru Narodowego), który znajduje się naprzeciwko.

„W takich miejscach jak restauracja Kolkovna (V Kolkovně 8 w dzielnicy żydowskiej) nie ma co liczyć na pięknie zastawiony stół. Poczujecie się za to swobodnie”.

„Koniecznie trzeba przespacerować się wzdłuż Čertovki, odnogi Wełtawy. Wtedy można poczuć się jak w Wenecji”, mówi artystka. Kampa, półwysep na Wełtawie z różnokolorowymi domkami, był scenerią wielu filmów.

Wokalistka poleca też wycieczkę do Wyszehradu, wzgórza mniej popularnego od Hradczan, ale też urokliwego. „Z ogrodów rozciąga się oszałamiająca panorama Pragi. Naprawdę warto tu zajrzeć”, mówi z entuzjazmem wokalistka.

Królewska dzielnica na zachodnim brzegu Wełtawy skupia najstarsze zabytki miasta: zamek królewski, katedrę św. Wita, bazylikę św. Jerzego z 1142 roku, ogrody królewskie z Belwederem.

Dzieło znanego architekta Vlada Milunica. Na początku budynek nazwano Ginger i Fred (od Ginger Rogers i Freda Astaire’a).

„Na Hradczanach proponuję zobaczyć siedzibę prezydenta Czech. Naprawdę warto”, mówi Halina. „Katedra św. Wita to jeden z najpiękniejszych zabytków Pragi. Gotycka budowla robi wrażenie nawet na najbardziej wymagającym turyście. Można też przespacerować się ul. Paryską. To luksusowa ulica w dzielnicy żydowskiej, gdzie można odwiedzić takie sklepy jak Prada, Louis Vuitton, D&G” dodaje.

Na placu Starego Miasta na ścianie Ratusza Staromiejskiego znajduje się zegar astronomiczny z XV wieku. Poczekaj, by usłyszeć, jak wybija pełną godzinę!

Show

Zobacz również

  • Sława uzdrowiska sięga daleko poza granice Litwy. Miasto na wysokim brzegu Niemna, przesycone zapachem ozonu, przyciąga kuracjuszy i spragnionych wypoczynku. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.