Reklama
  • Środa, 13 sierpnia 2014 (08:05)

    Lublin: Pomysły na czas wolny

Zostań koneserem street artu – to najmodniejsza i coraz bardziej doceniana przez kolekcjonerów dziedzina sztuki.

Reklama

Obserwuj, jak powstaje w Lublinie monumentalny międzynarodowy mural (na ścianie przy ul. Zana), malowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Muralu „Meeting of styles”. Zobacz, czym różni się styl grafficiarzy z Nowego Jorku od tych zza wschodniej granicy i czym właściwie się taki mural maluje.

Przejedź się artystycznie wymalowanym autobusem MPK, obejrzyj filmy dokumentalne o kultowych twórcach graffiti i kibicuj drużynom street balla (uliczna koszykówka). Koniecznie zabierz do domu panoramę muralu w postaci rozkładanej książeczki. Może wśród malujących jest nowy Banksy?

Budujemy mosty

Zabytkowy most na Bystrzycy po remoncie stał się jednym z częściej odwiedzanych kulturalnych miejsc Lublina. Łączy cztery dzielnice miasta i latem zamienia się w kino pod chmurką, salę koncertową, galerię, teatr i centrum dziecięcych zabaw.

Na moście grają lubelskie zespoły (np. Klezmaholics) i tańczy się zarówno street dance, jak i fokstrota. Dzieci puszczają statki, bawią się w Indian i w małych naukowców. Dorośli uczą się pichcić i wyplatać wiklinowe kosze.

Miasto mówi

Miasto Movie to cykl pokazów filmowych, gdzie miasto jest tłem, bohaterem i scenerią filmowych historii. Latem oglądamy je w plenerze (środy, o 21.30, plac przed Teatrem im. H.Ch. Andersena). Z leżaków pośród kamienic Starego Miasta podróżujemy po wielkich metropoliach i prowincjonalnych miasteczkach całego świata. Także po gatunkach filmowych (dokument, kryminał i science fiction, musical, western, komedia i horror).

Bomba z włóczki

Lublin jest polską stolicą yarn bombingu. Co to? Bombardowanie włóczką – odmiana sztuki ulicy, polegająca na „zaszydełkowaniu” słupów, ławeczek i drzew. Lubelskie spotkania włóczkowe odbywają się w Centrum Kultury w Lublinie (czwartki), są bezpłatne i otwarte dla wszystkich chcących podziergać.

Latem włóczkarki spotykają się na Wirydarzu Centrum lub w Galerii Białej. Co zbombardują? Ławki przed Centrum Kultury. „Odsłonięcie” pracy w sierpniu.

Ogarnij temat

Trendotwórczy potencjał Lublina podkreślają autorzy bestsellerowych przewodników z serii Ogarnij Miasto. LUBLIN to piąty już z serii nowatorskich przewodników po polskich miastach.

Opisuje nieprzetarte ścieżki, niebanalne sposoby spędzania wolnego czasu, street art, nowe kluby, studyjne kina, sklepy z polskim designem. Lubimy je za nowoczesny język, niebanalne zdjęcia i funkcjonalne mapy. Przewodniki są polsko-angielskie. W sierpniu startuje bezpłatna aplikacja Ogarnij Miasto. Można dodawać zdjęcia i recenzje.

Miejski zielnik

Poznaj lepiej własne miasto i swoich sąsiadów w ramach akcji Lub Design organizowanej przez lubelskie Warsztaty Kultury.

Przyjdź na sąsiedzkie warsztaty; zbuduj z rodziną warzywniak na kółkach (rodzice konstruują skrzynki, dzieci sadzą zioła i kwiaty), wybierz się na rowerową wycieczkę po najciekawszych założeniach urbanistycznych Lublina lub na spacer architektoniczny, w którym przewodnikami będą sami uczestnicy. Przyjdź na wykład Jana Gehla, urbanisty ulepszającego życie mieszkańców Kopenhagi. Spytaj, co zmieniłby w Lublinie.

Otwarte!

Spróbuj zrozumieć współczesną sztukę, wybierając się na spacer kuratorski po przestrzennych instalacjach i happeningach jednej z największych wystaw sztuki w przestrzeni publicznej Open City. Przyjrzyj się, jak bawi się kolorami Leon Tarasewicz i odbądź symboliczną „podróż na Majdan” z artystami zza wschodniej granicy.

Festiwal w mieście

Carnaval Sztuk-Mistrzów 24–27 lipca. Święto cyrkowców, iluzjonistów i połykaczy ognia. Widowiska z pogranicza teatru i nowego cyrku. www.sztukmistrze.eu Jarmark Jagielloński 15–17 sierpnia. Festyn artystyczno-kupiecki. Rękodzieło i sztuka artystów ze wschodniej Polski, Ukrainy i Białorusi. www.jarmarkjagiellonski.pl Eastreet 8–31 lipca. Festiwal fotografii ulicznej z krajów Europy Wschodniej. www.eastreet.eu

Więcej na temat:Lublin | miasto | centrum | miasta

Zobacz również

  • To tu 31 sierpnia 1980 r. podpisano porozumienie otwierające nową kartę historii Polski. Tutaj też 1 września 1939 r. rozpoczęła się II wojna światowa. Warto na przełomie sierpnia i września być w... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.