Reklama
  • Piątek, 10 lutego 2017 (15:05)

    Praga. Co warto zobaczyć?

Od świętej Barbary do Mikołaja.

Reklama

Święta Bożego Narodzenia u naszych południowych sąsiadów zaczynają się… 4 grudnia. Na świętej Barbary Czesi zrywają z czereśni lub wiśni gałązkę, wstawiają ją do wody, zraszają i czekają aż zakwitnie. 5 grudnia do dzieci przychodzi Mikołaj z długą brodą. Towarzyszą mu Anioł i Diabeł. Anioł broni najmłodszych przed Diabłem, który straszy je piekłem. Dzieci dostają od Mikołaja woreczki ze słodyczami i orzechami oraz węgielkiem lub ziemniakiem. Mają one przypominać im o drobnych przewinach, których powinny się wstydzić.

Gdy gałązka św. Barbary zakwita, Czesi zaczynają Szczodry Dzień, czyli wolny od pracy 24 grudnia. Szykują wigilijny stół, na którym nie może zabraknąć smażonego karpia z tradycyjną ziemniaczaną sałatką. Ale najbardziej rozpoznawalnym symbolem czeskich świąt jest Praskie Dzieciątko Jezus. Odświętnie odziana figura stoi w kościele Marii Panny Zwycięskiej, w dzielnicy Malá Strana. Pielgrzymują do niej wierni z całego świata.

W Kaplicy Lustrzanej Klementinum koniecznie trzeba wysłuchać Czeskiej mszy bożonarodzeniowej. Utwór skomponowany przez Jakuba Jana Rybę niemal 220 lat temu opowiada o zwiastowaniu, narodzinach Chrystusa i przybyciu pasterzy do żłóbka. Szczególnie uroczysta msza ma miejsce w zabytkowej Katedrze św. Wita na Hradczanach. Ze stolicy Czech warto pojechać do miejscowości Třešť w regionie Vysočina. Tutaj kilka rodzin od ponad 200 lat robi piękne szopki. Ale najsłynniejsza, 100-letnia, autorstwa Jana Probošta, zachwycająca tysiącami ruchomych rzeźbionych elementów, znajduje się w muzeum w Třebechovicach pod Orebem.

Co zobaczyć, spróbować, kupić?

Veselé Vánoce a šťastný nový rok! (Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!) Dla naszych sąsiadów to również rodzinny czas. Pielęgnują tradycje, własnoręcznie szykując ozdoby świąteczne dla domu. Kupić je można wszędzie. Najdroższe są na praskiej starówce.

Koniecznie spróbujmy tradycyjnego smażonego karpia z sałatką ziemniaczaną i grzybowego Kubę. To zapiekana kasza pęczak z suszonymi grzybami i aromatycznymi ziołami.

Jarmarki trwają w tym roku do 6 stycznia na Rynku Staromiejskim, placu Wacława i Pod św. Jerzym.

Z Pragi warto pojechać do Zamku Sychrov. Na dziedzińcu neogotyckiego zabytku stoją barwne stragany świąteczne. Przy okazji zwiedzić trzeba ukryte w pięknym ogrodzie angielskim romantyczne budowle, między innymi altanę arcyksięcia Rudolfa. Zamek organizuje też nocne zwiedzanie.

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.