Reklama
  • Poniedziałek, 29 września 2014 (10:00)

    Pustelnia Złotego Lasu - święty spokój w lesie

Las jest tu wszędzie. Prawdziwie złoty bywa jesienią, ale i teraz jest niezwykły, dający wytchnienie i pozwalający zebrać rozproszone myśli. Cztery wieki temu zauważyli to kameduli i zbudowali tu Pustelnię Złotego Lasu.

Reklama

Zgodnie z zakonną regułą klasztor powstał w lesie (symbol natury) i na planie prostokąta (symbol porządku rzeczy). Obok kościoła stanęło 16 domków z ogródkami. Kiedy mnisi opuścili pustelnię, zabudowania niszczały. Dziś, po remoncie, Pustelnia Złotego Lasu jest urokliwym miejscem dla duszy i ciała.

Dla duszy jest możliwość zamieszkania w celi pustelniczej i stosowanie się do klasztornych reguł, z których najważniejszą jest zasada ora et labora (czyli módl się i pracuj). Dla ciała z kolei jest hotel i kamedulska kuchnia serwująca potrawy z warzyw z klasztornego ogródka. Atrakcją zaś jest muzeum... serialu „Czarne chmury”, bo w tym miejscu powstało wiele filmowych scen.

JOG

Ściągawka

Pustelnia Złotego Lasu mieści się 3 km od Rytwian (powiat staszowski, woj. świętokrzyskie). Z Warszawy jest 220 km, ze Staszowa ok. 8 km.

Do Rytwian można dojechać autobusem ze Staszowa lub z Połańca i dojść do pustelni.

Bramy klasztorne zamknięte są od godz. 22.30 do 7. W Pustelni można zanocować: w klasztornych celach dla jednej osoby (95 zł za dobę), w pokojach 2- i 3-osobowych (170-240 zł), w pokoju rodzinnym 2+2 (275 zł) lub w 4-osobowym domku eremickim (400 zł). Dzieci do lat 3 śpią za darmo, do lat 14 za pół ceny.

Tele Tydzień
Więcej na temat:las | Las | Czarne | lasy | spokój

Zobacz również

  • Siedlce nadają się wspaniale jako punkt wypadowy do turystycznych eskapad po terenach pogranicza Mazowsza i Podlasia. Podczas jesiennej wycieczki oczarowani będziemy niezwykłą urodą tego regionu. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.