Reklama
  • Czwartek, 15 maja 2014 (13:05)

    Skałki Twardowskiego: W dawnej szkole magii

Według legendy, w tym miejscu, 5 kilometrów od centrum Krakowa, czarnoksiężnik Twardowski prowadził słynną szkołę magii.

Reklama

Niestety, pewnego dnia eksplodowało szkolne laboratorium – szkoła zapadła się pod ziemię, a w jej miejscu pojawiły się urwiska, które miejscowi nazwali skałkami Twardowskiego.

Tak naprawdę to fragment wzgórza w sąsiedztwie Zalewu Zakrzówek, który powstał w 1990 r. w miejscu zalanego kamieniołomu (to w nim w czasie II wojny pracował Karol Wojtyła, informująca o tym tablica znajduje się pod wodą). Skałki zbudowane z wapieni jurajskich mają do 50 m. Na ich obszarze znajdują się liczne jaskinie, m.in. Jasna i Niska oraz 500-metrowa Grota Twardowskiego (niedostępna dla turystów).

JOG

Ściągawka

Skałki leżą w Zakrzówku – dziś dzielnicy Krakowa. Do skałek można dojechać samochodem (lub rowerem): od Ronda Grunwaldzkiego ulicami Monte Cassino, Kapelanka, skąd doprowadza od nich ul. Twardowskiego. Natomiast jadąc ul. Kobierzyńską i Ruczaj można dotrzeć do nich od strony zalewu. Samochodem z centrum jedzie się ok. 10 min.

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Tekst: Marta Jaworska i Jerzy Sadownik Jeziora, kanały, śluzy, przystanie... W okolicach Konina jest ich mnóstwo, więc nic dziwnego, że tu zaczyna się szlak wodny. To raj nie tylko dla... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.