Reklama
  • Środa, 13 sierpnia 2014 (08:05)

    Śląsk: Jakie pomysły na lato

Idź na spacer wzdłuż nieuregulowanego koryta Białej Przemszy, przez wielu uważanej za jedną z najdzikszych polskich rzek, przewędruj Pojezierze Zagłębiowskie, Lasy Załęża i Załęską Hałdę.

Poznaj dziką przyrodę regionu w ramach akcji śląsko- zagłębiowskie szwendania okoliczne, organizowanej przez Centrum Kultury Katowice oraz Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Dotrzyj do intrygujących zakamarków, odkryj nieznane miejskie historie. Wycieczki (wielopokoleniowe) są bezpłatne.

Reklama

Park kontenerowy

Na wyspie na Kanale Regatowym w parku Śląskim stanął, na wzór poznańskiego Kontener Art, katowicki Kontener Kultury z modnymi modułami i siedziskami z palet.

Zapowiadają się tu koncerty, wystawy fotografii młodych artystów, pokazy studenckich etiud i letnie kino. Wyspę można też opłynąć. Na Kanale Regatowym rusza wypożyczalnia sprzętu wodnego. Do dyspozycji 10 nowych rowerów wodnych i łódek. Jest też dziesięcioosobowa okrągła łódź elektryczna.

Zemsta w ogrodzie

Obejrzyj pierwszy polski musical grany w gwarze śląskiej, opowiadający historię dwóch skłóconych rodów (Pomsta to spektakl na podstawie Zemsty Fredry). Pośmiej się na wieczorze czarnego humoru. Programu tegorocznego programu Letniego Ogrodu Teatralnego organizowanego przez Teatr Korez to kilkanaście plenerowych spektakli. Dla dzieci muzyczna Bajka ortograficzna o upartym „u”. Scena w podcieniach Centrum Kultury Katowice.

Węgiel i folk

Zajrzyj na Nikiszowiec, dawne osiedle górników kopalni Giesche z budynkami z cegły i pomalowanymi czerwoną farbą wnękami okiennymi.

Latem zobaczysz tu folk i sztukę artystów z tak egzotycznych krajów jak Burkina Faso. Galeria Szyb Wilson w wakacje gości festiwal sztuki naiwnej – Art Naif Festiwal. Będzie ArtJarmark, folkowe tańce i warsztaty bębniarskie oraz filmy dokumentalne i fabularne z Afryki i Bałkanów.

Coś się kręci

Przyjdź na nightskating. Latem śląscy rolkarze skrzykują się na wieczorną jazdę po mieście kilkakrotnie. Kolumnę jadącą głównymi ulicami ochrania policja.

Organizatorzy dbają, by było bezpiecznie i atrakcyjnie. Podział trasy na etapy pozwala wszystkim dotrzeć do mety w swoim czasie. Nightskating to nie zawody i nie szkółka rolkarska. Jechać może każdy, kto czuje się pewnie na rolkach i umie hamować. Bez zgłoszeń, opłat, ograniczeń wiekowych. Nie zapomnij o kasku! Nie czujesz się jeszcze dość pewnie? Szkółka Inline Academy organizuje zajęcia indywidualne i grupowe na trasie dla rolkarzy w katowickiej Dolinie Trzech Stawów. Niedziela godz. 11–13. Jest też nauka jazdy z psem!

Zjedz mnie

Przystanek Śniadanie działa przy parku Powstańców Śląskich w każdą niedzielę od godz. 9. Są tu sekcje: zakupów, śniadań gotowych (serwują restauratorzy) oraz free, czyli warsztaty, koncerty, tańce. Dla dzieci plastyka. Dla rodziców: garncarstwo, sztuka parzenia kawy, joga śmiechu, origami. Na każdym Przystanku koncert na żywo. W lipcu i sierpniu pchli targ, sąsiedzka wymiana.

Sport w wielkim mieście

Parkowi Śląskiemu Katowice zawdzięczają tytuł miasta ogrodów. Z racji wielu otwartych i bezpłatnych parkowych zajęć jest to również miasto sportów w ogrodach.

Wpadnij na sobotnie tai-chi w Rosarium lub niedzielne zajęcia fitness. Są biegi wieczorne (Nightrunners, o 20.30) i spacery z członkami Klubu Nordic Walking. W parku uruchomiono pole do zupełnie nowej dyscypliny sportowej: disc golfa. Zasady gry podobne do golfa. Piłeczkę i kij zastępuje specjalny dysk, a zamiast dołka jest kosz, do którego wrzucamy dysk.

Festiwal w mieście

Off Festival Katowice Festiwal młodych, debiutujących muzyków,

1–3 sierpnia, www.off-festival.pl Tauron Nowa Muzyka Katowice Współczesna muzyka z pogranicza jazzu, elektroniki i rytmów tanecznych, 21–24 sierpnia, www.festiwalnowamuzyka.pl

Koncerty Promenadowe w parku Kościuszki Od Bacha do Beatlesów, cykl plenerowych weekendowych kameralnych koncertów. Lipiec i sierpień.

Zobacz również

  • Tekst: Marta Jaworska i Jerzy Sadownik Jeziora, kanały, śluzy, przystanie... W okolicach Konina jest ich mnóstwo, więc nic dziwnego, że tu zaczyna się szlak wodny. To raj nie tylko dla... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.