Reklama
  • Środa, 4 marca 2015 (15:05)

    Spisz. Warto odwiedzić!

Po polskiej stronie granicy ta piękna kraina nie zajmuje za wiele miejsca. Jednak jej uroda jest niepospolita.

Dzisiaj to typowa ziemia pogranicza, gdzie od wieków mieszają się różne wpływy kulturowe i polityczne.

Chociaż do Polski Spisz został włączony już przez Bolesława Chrobrego (prawdopodobnie miało to miejsce już w 1001 roku), to zaledwie kilkanaście lat później dostał się pod panowanie węgierskie.

Reklama

I kto wie, do kogo należałby dzisiaj, bo Węgrzy przez kolejne stulecia byli bardzo ekspansywni, gdyby nie pożyczka jaką Władysław Jagiełło dał w 1412 roku Zygmuntowi Luksemburczykowi. A była to kwota gigantyczna – równowartość 7 ton srebra!

Pożyczki udzielono pod zastaw Ziemi Sądeckiej i 13 miast na Spiszu. A że nigdy do polskiego władcy nie wróciła, to zastaw został przejęty. Zresztą nie bez przeszkód, bo trzeba było odwołać się do sądu papieskiego. Ten przyznał rację Polsce i Spisz pozostał przy Koronie do drugiej połowy XVIII wieku.

Spisz to ziemia zbójników. Ten najbardziej znany, legendarny Janosik, trafił do polskiej skarbnicy legend głównie dzięki poecie Kazimierzowi Przerwie-Tetmajerowi i reżyserowi popularnego w latach 70. serialu „Janosik”, Jerzemu Passendorferowi. Słowackiego bohatera Juraja Janošika spolszczyli na tyle skutecznie, że stał się nasz – jak niezapomniany Marek Perepeczko odtwarzający rolę tytułowego bohatera. Spisz to przepiękna kraina o nadzwyczajnych walorach krajobrazowych.

Jest i co zwiedzać (zamek w Niedzicy), i gdzie się powspinać (Pieniny) i nacieszyć się przyrodą (Pieniński Park Narodowy, malownicze szlaki, nawet „komercyjny” spływ Dunajcem). To wspaniałe miejsce na krótki wypad albo dłuższy pobyt. Można stąd też wyskoczyć na dobre piwo po drugiej stronie granicy i przy okazji poznać Spisz słowacki. Ci, którzy tu kiedyś zajrzeli zawsze wracają. Nie znam nikogo, kto by za Spiszem nie tęsknił.MR

Internet – polecamy

Polecamy darmowy przewodnik w formacie pdf: http://www.leadergorce-pieniny.pl/files/Przewodnik%20Turystyczny.pdf

zamek-w-niedzicy.pl http://niedzica.espisz.pl/

Warto wiedzieć

Dojazd nie powinien sprawiać problemów. Najbliższym dużym miastem jest Kraków. Stamtąd do Niedzicy mamy do pokonania 112 km. Wyjeżdżamy zakopianką, by w Nowym Targu skręcić na DK49 (DW 957) w kierunku centrum, Jurgów, Jabłonka.

Trzymamy się drogi krajowej 49, która doprowadzi nas do Niedzicy. Koło zamku jest parking. Zwiedzanie zamku w Niedzicy Zamek udostępniony jest dla zwiedzających przez cały rok.

Od 1 X do 30 IV w godzinach od 9 do 15.30 (z wyjątkiem poniedziałków), a od 1 V do 30 IX, w godzinach od 9 do 18.30 (codziennie). Zwiedzanie trwa około 1 godz. 15 min.

Bilety normalny – 12 zł (wystawa „wozownia” w cenie biletu do zamku); bilet ulgowy – 9 zł (dzieci, młodzież ucząca się, studenci, emeryci i renciści); zwiedzanie spichlerza – 4 zł (wystawy Sztuki Ludowej Spiszu); czynny tylko od 1 V do 30 IX).

Przewodnik, nie pobiera dodatkowej opłaty (zwiedzanie ok. 15 min). Uwaga Zalecamy wcześniejszy kontakt tel.: 18 262-94-80 lub 18 262-94-89 e-mail: shsniedzica@wp.pl

Świat & Ludzie
Więcej na temat:warto | Marek Perepeczko | Janosik

Zobacz również

  • Sława uzdrowiska sięga daleko poza granice Litwy. Miasto na wysokim brzegu Niemna, przesycone zapachem ozonu, przyciąga kuracjuszy i spragnionych wypoczynku. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.