Reklama
  • Poniedziałek, 9 grudnia 2013 (10:06)

    Szopki z Polski i ze świata

Podobno świąteczną szopkę „wymyślił” św. Franciszek z Asyżu, który w Wigilię ustawił żłóbek na polanie, by ze współbraćmi modlić się przy Nowonarodzonym. Od tego czasu stała się ona jednym z symboli Bożego Narodzenia.

Najsłynniejsze polskie szopki powstają w Krakowie. Co roku, w pierwszy czwartek grudnia, odbywa się tu konkurs na najpiękniejszą. Dzieła szopkarzy wystawione na rynku, wokół pomnika Adama Mickiewicza, mają od kilkunastu centymetrów do kilku metrów wysokości.

Przypominają słynne budowle

Reklama

Przypominają słynne krakowskie budowle: Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki. Przy żłóbku zaś – obok Świętej Rodziny – czuwa niekiedy Lajkonik, a nawet i Smok Wawelski. Po zakończeniu konkursu szopki można oglądać w pałacu Krzysztofory.

Zupełnie inne, choć nie mniej ciekawe, ujrzycie w wielu miejscowościach jak Polska długa i szeroka. Na przykład Łomża szczyci się ruchomą szopką z kościoła kapucynów, w której porusza się około 50 postaci historycznych, od Ojca Pio po Fryderyka Chopina.

Dzieciątko śpiące w wigwamie

Na Górnym Śląsku godna uwagi jest „Panewnicko Betlyjka”, największa w Europie szopka ołtarzowa, do której katowiccy franciszkanie wstawiają około 120 figur.

Na Dolnym Śląsku zaś szopka w Wambierzycach, najstarsza w Polsce. A jeśli ktoś chciałby zobaczyć Dzieciątko śpiące w wigwamie, lamy przy żłóbku lub Świętą Rodzinę w meksykańskich strojach, może wybrać się na Podkarpacie, do muzeum jezuitów w Starej Wsi koło Brzozowa. Ojcowie zgromadzili ponad 100 egzotycznych szopek z całego świata. Większość przywieźli ich misjonarze z Afryki, Australii i obu Ameryk.

Przydatne informacje

Tegoroczny Konkurs Szopek Krakowskich odbędzie się 5 grudnia. Wystawę można oglądać w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, od 9 grudnia do 23 lutego 2014 r.

Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej w Starej Wsi koło Brzozowa na Podkarpaciu zwiedzicie od poniedziałku do soboty (oprócz uroczystości) po uzgodnieniu terminu.

Nowicjusze oprowadzają za dobrowolną ofiarą na potrzeby Muzeum, www.muzeum.jezuici.pl „Panewnicko Betlyjka” stoi w Bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach do pierwszych dni lutego.

Szopkę w Wambierzycach można oglądać codziennie w godz. 10–15. Bilety: 3 i 6 zł. Szopka u kapucynów w Łomży jest odsłaniana po pasterce i można ją podziwiać do 2 lutego.

Naj
Więcej na temat:szopki | szopka | muzeum | WSI | rodziny | dzieci

Zobacz również

  • Sława uzdrowiska sięga daleko poza granice Litwy. Miasto na wysokim brzegu Niemna, przesycone zapachem ozonu, przyciąga kuracjuszy i spragnionych wypoczynku. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.