Reklama
  • Wtorek, 28 czerwca 2016 (11:00)

    Trójmiasto na weekend

Zabytkowy Gdańsk, modny Sopot oraz portowa Gdynia – trzy miasta, które warto odwiedzić raz na jakiś czas, aby poczuć wiatr od morza i niesamowitą energię tętniącą w tych miejscach, a przy okazji łyknąć trochę jodu.

Reklama

Sobota w Gdyni i Sopocie, niedziela w Gdańsku – to da się połączyć. Trzy różne miasta tworzą jedno Trójmiasto, a każde ma mnóstwo ciekawych miejsc do zaoferowania. Dzięki dobrej komunikacji między nimi możesz naprawdę dużo zobaczyć.

Sopot zaprasza Pomiędzy Gdańskiem a Gdynią leży jedno z najładniejszych nadmorskich uzdrowisk. Kto tu przyjeżdża, niemal od razu pędzi na molo (bilet normalny: 7,50 zł), ale nie ma się co dziwić, bo należy ono do najdłuższych w Europie. Stąd to dopiero możesz poczuć bezmiar morza!

A skoro już dotarłaś na plażę – pamiętaj, że wody sopockiego kąpieliska są cieplejsze, niż w innych miejscach nad Bałtykiem. Dlaczego? Bo Sopot od strony lądu otaczają zalesione wzgórza morenowe, a od strony morza osłaniający Zatokę Gdańską Półwysep Helski.

No dobrze, skoro za zimno na kąpiele, czas pokazać się na deptaku. Ale najpierw po drodze miniesz Grand Hotel. Nie musisz od razu tutaj nocować, ale zdjęcie na jego tle zawsze będzie robić wrażenie. Koniec żartów, czas na spacer po starym Sopocie. Niepowtarzalny charakter nadają miastu secesyjne kamieniczki i wille otoczone drzewami.

Nie dotarłaś na festiwal, to przynajmniej zobacz, jak na żywo wygląda Opera Leśna w Sopocie – amfiteatr znajduje się na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Potem skieruj się na najmodniejszą ulicę, czyli tzw. Monciak. Ulica Bohaterów Monte Cassino to główny deptak miasta. Tu zobaczysz m.in. słynny Krzywy domek. A potem znowu obierz kurs w stronę morza – tym razem na Promenadę sopocką.

Zwykle bywa bardzo zatłoczona, ale takie już uroki kurortów. A skoro mowa o leczniczych właściwościach, warto zobaczyć Dom Zdrojowy naprzeciwko molo. Pierwszy wybudowano w Sopocie już w 1824 roku. Jeszcze tylko Latarnia Morska, rzut oka na okolicę i… możesz ruszać dalej.

Gdynia. Miasto muzyki i filmu

Nizina między Gdynią a Oksywiem, położona w odległości 16 km od Nowego Portu w Gdańsku okazała się, według inż. Tadeusza Wendy, najlepszym miejscem do budowy portu wojskowego. W 1922 roku Sejm przyjął ustawę upoważniającą rząd do budowy portu morskiego w Gdyni. I tak to się zaczęło… Dziś miasto jest znane na całym świecie. To tutaj odbywa się filmowy i muzyczny festiwal.

Nie zdziw się więc, kiedy otrzesz się o wielki świat. Idealne miejsce na odpo czynek to Gdynia Orłowo, gdzie znajdziesz piękną plażę z ptactwem wodnym, malowniczy klif, promenadę i drewniane molo liczące 180 metrów. Stąd podziwiać możesz Półwysep Helski oraz Sopot i Gdańsk, a także Orłowski Klif. Gdy już zażyjesz trochę słońca, czas poznać miasto i główne atrakcje.

Gdynia to port macierzysty dla najsłynniejszego polskiego żaglowca – „Daru Pomorza”. A skoro jesteś tutaj – nie możesz go przegapić. Tuż obok znajduje się flagowy przykład modernizmu gdyńskiego, czyli dawny Dom Żeglarza Polskiego. Chcesz zrobić frajdę dzieciom albo sobie? Kawałek dalej mieści się Akwarium Gdyńskie, a w nim niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów.

Gdańsk. Warto zacumować tu na dłużej

Położony przy ujściu rzeki Motła- wy do Wisły nad Zatoką Gdańską, zachwyca polskich i zagranicznych turystów. Przyjeżdżasz tu i od razu czujesz się bliżej świata. Może to zasługa portowego charakteru miasta, a może czegoś zupełnie innego. Tak czy owak warto tu zawitać – zwłaszcza latem. Większość zabytków skupionych jest przy najbardziej okazałym trakcie Głównego Miasta, czyli Drodze Królewskiej, przy uliczkach do niej przyległych oraz przy deptaku nad Motławą, zwanym Długim Pobrzeżem.

Sercem Gdańska nie jest rynek, ale Długi Targ, który wraz z ul. Długą w XIII wieku pełnił rolę traktu kupieckiego. Tutaj też znajduje się Fontanna Neptuna. Za nią wznosi się Dom Artusa, a nieco dalej mieści się Złota Kamienica oraz Nowy Dom Ławy, gdzie ze szczytowego okna codziennie o godz. 13.00, 15.00 i 17.00 wygląda do przechodniów „Panienka z okienka”. Koniecznie też musisz zawitać na romantyczną ulicę Mariacką, przy której znajdują się pracownie bursztynu. A jeśli chcesz zobaczyć pomnik upamiętniający ofiary Grudnia 70, wybierz się na Plac Solidarności położony w dzielnicy Śródmieście. Zmęczona długim spacerem? To jeszcze nic. Jeśli ruszysz na plażę Jelitkowo, mo- żesz nią dojść aż do Sopotu!

TRÓJMIASTO – leży na północy Polski nad Zatoką Gdańską w województwie pomorskim. Połączone jest siecią dróg i kolei miejskiej. Objęte jest nawet wspólnym elektronicznym biletem komunikacji miejskiej, dzięki czemu łatwo można zwiedzić wszystkie trzy miasta. Częstotliwość kursowania SKM w Trójmieście wynosi ok. 15 minut, a w czasie wakacji – 7-8 minut.

DOJAZD – pociągiem z większych miast Polski, autobusem, a nawet także samolotem.

GDAŃSK – dużo praktycznych informacji znajdziesz na stronie: www.gdansk4u.pl

SOPOT – www.sts.sopot.pl GDYNIA – www.gdyniaturys- tyczna.pl

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Tekst: Marta Jaworska i Jerzy Sadownik Jeziora, kanały, śluzy, przystanie... W okolicach Konina jest ich mnóstwo, więc nic dziwnego, że tu zaczyna się szlak wodny. To raj nie tylko dla... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.