Reklama
  • Środa, 13 sierpnia 2014 (08:05)

    Warszawa: Co robić latem

Tego lata podstawą modnych dyscyplin sportu jest deska. Longboard, jetboard, paddleboard, skimboard. Z czym na wodę, z czym na ląd?

Longboard to długa deskorolka do jazdy miejskiej. Wypożyczymy ją (bądź kupimy) w sklepie Longboardshop przy al. Armii Ludowej 15 na kilka godzin, cały dzień, także – na całe wakacje. Longboardzistów spotkamy na koronie Stadionu Narodowego.

Reklama

Jetboard to terenowa deskorolka z napędem elektrycznym, którą sterujemy za pomocą pilota. Dobra na wertepy. Wypożyczysz przy plaży Poniatówka. Wśród desek wodnych hitem ma być paddleboard. W wolnym tłumaczeniu to deska z wiosłem.

Na tej pierwszej usiłujemy stać, tym drugim się odpychamy. Pierwsze kroki po przeszkoleniu postawimy w wypożyczalni przy Pomoście 511. Skimboard, opływowa deska w kształcie łzy, wymaga specjalnego toru z płytką wodą. (dostępny w barze Temat Rzeka).

Skimboardzista bierze rozbieg z deską, rzuca ją na fale basenu, wskakuje obiema nogami i ślizga się, starając utrzymać równowagę. Proste? Jak deska!

Wszystko płynie

Coraz chętniej podziwiamy stolicę „z wody”. Przy Płycie Desantu ma przystanek tramwaj wodny, którym udamy się na półtoragodzinną przejażdżkę wzdłuż brzegów rzeki. Z powodu budowy nowych bulwarów lewy brzeg jest tymczasowo niefotogeniczny, ale za to na drugim brzegu – riwiera. Alternatywą dla statków są kilkunastoosobowe łodzie wycieczkowe przycumowane w przystani Aquatica (nieopodal plaży La Playa).

W ramach warsztatów Dzieciaki Wodniaki najmłodsi poznają abc wodnego bezpieczeństwa i pierwszej pomocy, faunę i florę Wisły oraz dowiedzą się, co łączy Grubą Kaśkę z wodą w kranie.

Prosto z pomostu

Lewobrzeżne życie towarzyskie koncentruje się na cyplu czerniakowskim. Tu ma siedzibę nowy klub Cud nad Wisłą oraz Pomost 511 ulokowany na 511 kilometrze szlaku żeglownego Wisły.

W obu – clubbing do białego dnia i wachlarz rozrywek. W letnim kinie Pomostu 511 filmy dokumentalne z serii Planete+Doc i filmy fabularne. Dla ruchliwych będą zajęcia fitnessu, dla zmęczonych – plażowa biblioteka. W Pomoście – kursy wodniackie. Zdobądź patent sternika motorowodnego bez ruszania się z miasta.

Plaża, dzika plaża

Podczas gdy w sezonie na plaży w Krynicy Morskiej plażowicze zadeptują się i frustrują, na plaży Ciszyca na warszawskiej Kępie Zawadowskiej (gmina Wilanów) można mieć pokaźny areał piachu wyłącznie dla siebie. Wisła jest tu szersza niż w Śródmieściu.

Przy niskim stanie wody plaża ma 200 metrów szerokości i trzy kilometry długości. Wędrujące ławice piasku omywane podzielonymi strugami nurtu tworzą fascynujący wodny labirynt.

Linia brzegowa nieustannie się zmienia, czasem więc trudno wrócić w to samo miejsce. Do plaży najłatwiej dojechać rowerem popularną ścieżką rowerową na Wale Zawadowskim. Należy jeszcze sforsować spory odcinek nadwiślańskich łęgów i jesteśmy w jednym z najbardziej urokliwych i dzikich zakątków Warszawy. Uwaga, obok plaży „tekstylnej” swoją mają naturyści!

Chodź nad Wisłę

Nadrzeczne tereny pomiędzy mostem Łazienkowskim i mostem Grota porastały chaszcze. Odkąd wytyczono tu nadwiślańską ścieżkę praską, prawy brzeg Wisły przeszedł metamorfozę.

Dróżka przez topolowo-wierzbowe łęgi jest jak oaza. Uwielbiają ją rowerzyści, spacerowicze i miłośnicy ptasich treli. Mieszkają tu bobry. Żadna inna europejska stolica nie ma takiego dziewiczego lasu w sercu miasta.

Nadworni siłacze

Warszawa Ćwiczy to cykl zajęć sportowych odbywających się w stołecznych parkach. Bez zapisów i opłat. W soboty joga na Targówku, samoobrona w parku Szymanowskim czy biegi w Skaryszewskim. W niedziele zumba w klubie La Playa lub trening funkcjonalny na plaży Wilanów. Mało? Poćwicz w bezpłatnych plenerowych siłowniach. Jest ich sto. www.warszawacwiczy.pl www.wdobrejkondycji.waw.pl

Latem o zimie

Zacznij przygodę ze sportami zimowymi latem. Górka Szczęśliwicka, stołeczny stok z wyciągiem, funkcjonuje cały rok. W szortach i T-shircie (ale w kasku) śmigamy na igielicie.

W wakacje można zarówno pobierać lekcje jazdy, jak i wypożyczyć narty. Jeśli narciarstwo letnie to nie to, można zjeżdżać na dmuchanych pontonach (wypożyczenie 7 zł). W niedziele po godzinie13 pontoniarze mają dla siebie cały stok. Gdyby ta prędkość była niewystarczająca, zjedź kolejką grawitacyjną, jedynym warszawskim rollercoasterem.

Z biegiem rzeki

To nieprawda, że Wisła jest brudna, nudna i niebezpieczna – obalają mity propagatorzy kajakarstwa z wypożyczalni Na Kajak oraz Kajak w stolicy. Odkąd działa oczyszczalnia ścieków Czajka, Wisła jest czysta. Z kajaka zajrzysz do niedostępnych z lądu dzikich miejsc. Rozpoczynając spływ w Otwocku, przepływamy przez ujście Świdra do Wisły.

Latem przypomina ono tropikalną dżunglę. Trasa z Warszawy na północ wiedzie przez Kampinoski Park Narodowy, obok majestatycznej twierdzy Modlin. Można wypatrzyć orła bielika.

Miejskie spacery

Czemu miał służyć Port Praski? Jak bawiono się nad Wisłą pół wieku temu? Czy Ursynów to Warszawa? Odpowiedź na te i wiele innych pytań dotyczących przeszłości i przyszłości stolicy usłyszysz na cotygodniowych wakacyjnych spacerach po stolicy organizowanych przez Muzeum Warszawy.

Bezpłatnych sobotnich i niedzielnych wycieczek będzie dwadzieścia. O stołecznej architekturze, urbanistyce, miejskiej zieleni, historii, sztuce opowiadać będą pasjonaci i eksperci.

Dzieje ocalałych z wojny mokotowskich kamienic przybliży nam Magdalena Stopa, autorka trzech tomów Ostańce, o parkowych rzeźbach w parku Skaryszewskim i warszawskich pracowniach rzeźbiarskich opowie Anna Rudzka, historyk sztuki, wykładowca na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Szlakiem dworców projektowanych w latach 50. i 60. poprowadzą członkowie Stowarzyszenia Powojenny Modernizm. 

Słodkie lato

Porzeczki, agrest, maliny latem najlepsze są z krzaczka. Mogą też być wdzięcznym surowcem do wakacyjnych kulinarnych poszukiwań.

By nie zbłądzić, zwróć się do fachowców. Akademia CookUp proponuje kurs przygotowywania deserów i przetworów sezonowych. Bohaterami będą po kolei: rabarbar i truskawki, jagody, porzeczki i agrest i na koniec maliny i wiśnie. Deser Pavlovej z owocami będzie hitem Twojego garden party.

Odkrywcy w leżakach

Latem przy Centrum Nauki Kopernik otwiera podwoje Park Odkrywców. Czekają wygodne leżaki i bogaty program rozrywkowo-naukowy. Jest czytelnia oraz wypożyczalnia gier, są skakanki, bule, zośki, badminton i animatorzy zabaw.

W sobotnie wieczory bawimy się przy muzyce klubowej, w niedziele dokształcamy podczas naukowych pokazów i warsztatów z pogranicza sztuki i ZPT. Zbuduj ścianę ze słomy, skonstruuj latawiec, wypleć kosz lub rób zdjęcia w plenerowym studiu. W piątkowe wieczory kino naukowe: o rozwoju człowieka, dojrzewaniu, jasnych i ciemnych stronach starości. W sierpniowe noce rozkładamy koc i wypatrujemy spadających gwiazd.

Nówka Poniatówka

Poniatówka była przed wojną najpopularniejszą stołeczną plażą. Po kilkudziesięciu latach znów „kręci” Warszawiaków. Przyczynił się do tego ubiegłoroczny debiut knajpki Temat Rzeka. Od tego roku sąsiadować z nią będzie Plażowa ulokowana w najbardziej designerskim pawilonie stolicy.

Festiwal w mieście

Filmowa Stolica Lata Plenerowa uczta kinomana: kino czeskie, James Bond, filmy z Cameron Diaz i przedwojenne polskie komedie.

10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa

15–31 sierpnia, recitale, koncerty kameralne i symfoniczne, jazz, opera, www.chopin.nifc.pl/festival Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera 23–31 sierpnia, kapele klezmerskie, kantorzy, jazz na placu Grzybowskim, www.festiwalsingera.pl

Zobacz również

  • Tegoroczny, XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina wygrał Koreańczyk Seong-Jin Cho. Odwiedźmy miejsca związane z mistrzem, który tak fascynuje artystów. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.