Reklama
  • Wtorek, 19 listopada 2013 (11:05)

    Warszawa: Jesienny spacer po stolicy

Choć stolicę Polski turyści odwiedzają głównie latem, gdy wszędzie są kawiarniane ogródki, odbywają się wystawy i festiwale, to wizyta jesienią także ma swój urok. Miasto nie pustoszeje, bo przyjeżdżają tysiące studentów, staje się piękniejsze dzięki kolorowym liściom drzew i kwitnącym na klombach jesiennym kwiatom.

Wizytę w Warszawie najlepiej rozpocząć od Starówki. Gdy w 1596 roku król Zygmunt III Waza przeniósł tu stolicę z Krakowa, włoscy architekci przebudowali Zamek Królewski, tworząc na planie pięcioboku wspaniałą budowlę.

Reklama

Spacerując po Starówce, a następnie po Krakowskim Przedmieściu, warto zatrzymać się przy pomniku Adama Mickiewicza, odsłoniętym w stulecie jego urodzin, w 1898 roku, a zaprojektowanym przez Cypriana Godebskiego.

Łazienki Królewskie

Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi dotrzemy do Łazienek Królewskich – wielkiego kompleksu zabytkowych parków i pałaców. Koniecznie trzeba obejrzeć najpiękniejszy polski pomnik Chopina dłuta Wacława Szymanowskiego, usytuowany nad sadzawką przy wejściu do parku.

Warto też zwiedzić pałac w Łazienkach, który w czasie II wojny światowej co prawda został przez Niemców ograbiony, ale na szczęście ocalał przed wysadzeniem w powietrze. Jesień to także czas zadumy nad tymi, którzy odeszli, dlatego warto odwiedzić jedną z najpiękniejszych nekropolii w Europie – Powązki.

J.W.

Podróż

Do Warszawy najłatwiej dojechać pociągiem lub samochodem. Z wielu miast są też tanie przeloty.

Noclegi:

Oprócz drogich hoteli, w mieście jest też bardzo dużo tanich hosteli (w samym centrum są aż 24 – od 45 zł za łóżko). Informacje: www.um.warszawa.pl www.warszawa.pl www.mnw.art.pl

Dobre pomysły na czas wolny

Cmentarz Powązkowski

Jest to najstarszy (założony w 1790 r.) i najpiękniejszy cmentarz warszawski. Główna brama – św. Honoraty – znajduje się obok wspaniałego eklektycznego kościoła św. Karola Boromeusza. Na cmentarzu są piękne zabytkowe groby, m.in. marszałka Polski Edwarda Rydza-Śmigłego, Bolesława Prusa i Stanisława Moniuszki. Zaś w Alei Zasłużonych spoczywają najsłynniejsi Polacy, m.in. Hanka Ordonówna, Czesław Niemen, Gustaw Holoubek i wielu innych.

Zygmuntówka

To ciastko składające się z ciasta migdałowego, musu czekoladowego, konfitury żurawinowej, bitej śmietany i bezy. Stworzył je Witold Teledziński, właściciel cukierni Nova, na konkurs na warszawskie ciastko w roku 2009.

Stadion Narodowy

Jedna z najbardziej charakterystycznych budowli stolicy powstała na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012. Budowany jedynie cztery lata w miejscu dawnego Stadionu Dziesięciolecia, może pomieścić aż 58 500 osób.

Zwierzyniec

Na terenie Łazienek Królewskich mieszka dużo zwierząt. Najpopularniejsze to pawie i wiewiórki. Niektóre z nich są oswojone i można je karmić z ręki. Zaś szczęściarze mogą spotkać sarnę, która kilka lat temu przybyła do parku i w nim zamieszkała.

Życie na gorąco
Więcej na temat:Platforma Obywatelska | spacer | stadiony | star

Zobacz również

  • Siedlce nadają się wspaniale jako punkt wypadowy do turystycznych eskapad po terenach pogranicza Mazowsza i Podlasia. Podczas jesiennej wycieczki oczarowani będziemy niezwykłą urodą tego regionu. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.