Reklama
  • Środa, 1 lipca 2015 (08:05)

    Weekend w Druskiennikach

Sława uzdrowiska sięga daleko poza granice Litwy. Miasto na wysokim brzegu Niemna, przesycone zapachem ozonu, przyciąga kuracjuszy i spragnionych wypoczynku.

Reklama

Zaledwie 36 km dzieli Druskienniki od granicy z Polską. Uzdrowisko leży na skraju Puszczy Augustowskiej i Dzukijskiego Parku Narodowego.

Obok stylowych, przedwojennych willi i pensjonatów (np. Royal Hotel) są tu nowoczesne obiekty. Najmłodszych gości miasto kusi ogromnym aquaparkiem oraz utworzonym na drzewach parkiem przygód One z czterema trasami wspinaczkowymi.

Kołyszące się mostki, liny i sieci mają w sumie ponad 2 km. W One jest też najdłuższa w tej części Europy tyrolka (zjazd na linie) – została poprowadzona nad Niemnem. Miłośnikom sportów zimowych Druskienniki oferują Snow Arenę – pierwszy w krajach nadbałtyckich całoroczny kryty tor narciarski i snowboardowy (sprzęt można wypożyczyć na miejscu).

W południowej części miasta znajdują się dwa jeziora – Druskonis i Margeliu Akys (Panieńskie Oczy) wraz z kąpieliskiem i plażą. Sześć kilometrów dalej leży jezioro Grutas z plażą, do którego prowadzi pieszy szlak przez sosnowy las. Sporą atrakcją są spływy kajakowe rzeką Ulą (ok. 20 km) i Merkys.

Po zdrowie

Trzysta lat temu odkryto w Druskiennikach źródła wody mineralnej, a nieco później borowinę leczniczą, jedną z najlepszych w Europie. Nowością jest tzw. biała borowina, wydobywana spod „zwykłych” pokładów.

W mieście jest też siedem źródeł wody mineralnej. Kuracjusze mają do dyspozycji 9 sanatoriów, w tym największe w całej Europie wschodniej – Egle (1,5 tys. miejsc). Leczy się w nich m.in. schorzenia układu pokarmowego i krążenia, choroby kobiece i reumatyczne, zwyrodnienia stawów i nerwice.

Kuracjusze, w tym wielu Polaków, korzystają m.in. z masaży podwodnych, natrysków, kąpieli błotno-ziołowych i okładów z borowiny.

Super aquapark

To największy park wodny Europy. Mieści się w nim sześć basenów, w tym morski z trzema rodzajami fal, wysokimi na 1,5 metra. Mocnych wrażeń dostarczy nam także kąpiel w górskim potoku – ma on 1,4 m głębokości i 75 m długości, a woda płynie z prędkością 2 m/s.

Kusi także sześć zjeżdżalni (w sumie ponad 600 m). Zadbano również o bezpieczeństwo małych dzieci – dla nich jest wydzielona odrębna część basenów. Znakomita zabawa zapewniona!

Park jest otwarty codziennie. Dorośli za 2 godz. pobytu zapłacą 31,8 litów, czyli ok. 40 zł, za bilet dla dziecka w wieku 7-17: ok. 34 zł, natomiast za dzieci w wieku 3-6 lat – 19,50 zł.

Park Grutas

Dla starszych to wspomnienie nie tak odległych czasów, dla młodszych – lekcja historii, dla wszystkich: ostrzeżenie przed totalitaryzmem. Na powierzchni 20 hektarów stoi kilkadziesiąt monstrualnej wielkości pomników socrealizmu.

Atrakcje: Wzdłuż trasy o długości dwóch kilometrów stoją ogromne rzeźby pomnikowe. Warto zajrzeć do wiejskiego domu kultury z lat 50. przerobionego na muzeum i obejrzeć np. kolekcję plakatów propagandowych.

W wesołym miasteczku z czasów sowieckich pojeździmy na starych karuzelach, a w kawiarni zjemy dania „sowieckie” (np. mielone kotlety).

Godziny otwarcia: Codziennie w godz. 9-22 (zimą 9-17).

Dojazd: Z Druskiennik (5 km) – marszrutą nr 2.

Ceny: dorośli 21 litów (ok. 26 zł), młodzież do l. 16: 10,50 litów (13 zł), dzieci do l. 6 wchodzą za darmo.

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Siedlce nadają się wspaniale jako punkt wypadowy do turystycznych eskapad po terenach pogranicza Mazowsza i Podlasia. Podczas jesiennej wycieczki oczarowani będziemy niezwykłą urodą tego regionu. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.