Reklama
  • Czwartek, 16 maja 2013 (09:16)

    Wolin – weekend na wyspie Wikingów

Wyspę Wolin porastają bukowe lasy, są tam piękne nadmorskie plaże pod klifami, a przyroda w Wolińskim Parku Narodowym zachwyca różnorodnością. To prawdziwy raj dla rowerzystów i wędrowców.

W średniowieczu dotarli tu wikingowie – legendarni skandynawscy wojownicy, którzy organizowali łupieżcze wyprawy do odległych krajów. Dzisiaj można się dowiedzieć, jak żyli, odwiedzając wolińskie Centrum Słowian i Wikingów. W długi majowy weekend odbędzie się tam festyn archeologiczny.

Chłopcy (mali i duzi) mogą sobie postrzelać z łuku, a dziewczęta poprzymierzać historyczne stroje. Będzie pan, który nauczy lepić garnki, oraz pani, która zrobi nakrycie głowy według skandynawskich lub słowiańskich wzorów. Kto chce, dowie się, jak tkać na krosnach, będzie też mógł wyrzeźbić na pamiątkę kilka bursztynowych paciorków. Utrudzeni pewnie chętnie skosztują mięsiwa, pieczonego w jamie ziemnej, na liściu chrzanu.

Reklama

Warto skusić się na przejażdżkę łodzią

Aha, jeśli pogoda dopisze, warto skusić się na przejażdżkę łodzią zrekonstruowaną na podstawie słowiańskich wzorów. Ale Wolin to nie tylko archeologia. W Międzyzdrojach, oprócz plaży, molo i słynnej Promenady Gwiazd, znajduje się muzeum figur woskowych. Wasze dzieci spotkają tam m.in. Shreka, Harry'ego Pottera czy Michaela Jacksona.

Chłopców może zaciekawić poniemiecka wyrzutnia rakiet V3, w okolicy wsi Zalesie. Utrudzonym pracą polecamy uzdrowisko Świnoujście. Kilka dni w stylowym pensjonacie, zabiegi, i wieczorny spacer po promenadzie dobrze wam zrobią. Kiedy już zregenerujecie siły, znajdźcie jedną z kilku tamtejszych wypożyczalni rowerów i ruszajcie na wycieczkę po wyspie. Albo – przez przejście graniczne w mieście – do Niemiec.

Przydatne informacje

Jak jechać Autem do Szczecina i stamtąd drogą S3; wielu jeździ też autostradami niemieckimi (przez przejście w Kołbaskowie, dalej na Uznam i Wolin). Można też koleją. Gdzie spać? Tanie noclegi znajdziecie na stronach: Międzyzdrojów (ok.16 km od skansenu): www.miedzyzdroje.pl, Wisełki (ok. 16 km): www.wiselka.info.pl, Świnoujścia (ok. 30 km): www.swinoujscie.pl i na www.partnerstwowrozwoju.pl Gdzie jeść? W miasteczku Wolin jest pizzeria i parę jadłodajni, np. bar Neo, gdzie podają m.in. ryby i sałatki. W Międzyzdrojach można zjeść niezłe dania rybne (zupę rybną po węgiersku) w barze Strzecha; dobrą opinią cieszy się też restaruacja Carmen (zwłaszcza szarlotka). Goście restauracji Toscana w Świnoujściu chwalą sałatkę z pieczonym dorszem, a lokalu Osada Club – kaczkę w wiśniach.

Naj
Więcej na temat:Wolin | Wiking | Neo | Niemiec | Szczecina | tanie | centrum

Zobacz również

  • Zabytkowy Gdańsk, modny Sopot oraz portowa Gdynia – trzy miasta, które warto odwiedzić raz na jakiś czas, aby poczuć wiatr od morza i niesamowitą energię tętniącą w tych miejscach, a przy okazji... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.