Reklama
  • Środa, 13 sierpnia 2014 (08:05)

    Wrocław: Gdzie zabawić się latem

W wakacje Wrocław opanują rowerzyści. A to dzięki odbywającemu się przez całe lato we Wrocławiu Biennale Sztuki Zewnętrznej Out of Something, którego motywem przewodnim stał się rower.

Działaniami artystycznymi będą parady rowerowe, słuchanie przebojów zespołu Queen, piknik na welodromie czy wspólne oglądanie Tour de France. Weź udział w wyścigach kolarskich i zajrzyj do rowerowego kina. Zobacz dom na trzech kółkach i rower z tektury na wystawie Velodream w Biurze Wystaw Artystycznych.

Reklama

Małe jest wielkie

Niewielkie rzeźby krasnali pojawiają się we Wrocławiu od 2005 roku. Wywodzą się od malowanych w latach 80. ubiegłego wieku graffiti, a następnie happeningów organizowanych przez ruch Pomarańczowej Alternatywy, ośmieszających ówczesną władzę. Po upadku PRL-u o krasnalach zapomniano.

W 2005 roku wrocławski rzeźbiarz Tomasz Moczek ustawił w mieście pięć pierwszych krasnali. Dziś jest ich około 300. Mają opiekunów i fundatorów. Wrocklik, Ogorzałek czy Opiłek stały się symbolami miasta. Latem można z rodziną ruszyć ich szlakiem z przewodnikiem.

Zen nad Odrą

Wrocławianie uznają go za jedno z najładniejszych miejsc w mieście. Unikatowy japoński ogród botaniczny, który jest kawałkiem żywej orientalnej kultury w środku Europy, najlepiej prezentuje się latem. Rośliny dobierano pod okiem Japończyków i nawet położenie kamieni ma tu filozoficzne znaczenie.

Cisza, harmonia kwiatów, mostki i wodne kaskady sprawiają, że nawet najbardziej rozstrojeni znajdują tu relaks i buddyjski spokój.

Plaża przy domu

Słońca tu nie zabraknie. Wrocławska sztuczna plaża przy Wybrzeżu Juliusza Słowackiego znajduje się na słonecznym wysokim nabrzeżu w sąsiedztwie mostu Grunwaldzkiego.

Z leżaków obserwuj ruch na Odrze, czaple siwe i romantyczne zachody słońca. Przyjrzyj się z bliska zacumowanemu przy brzegu pierwszemu domowi na wodzie (prototypowe pływające mieszkanie). Zagraj w siatkówkę lub badmintona. Kafe Plaża serwuje kiełbaski z grilla, amerykańskie burgery i pledy na chłodniejsze wieczory.

Wyspa się bawi

Nowy Jork ma Central Park, a Wrocław Wyspę Słodową. Latem na wyspie animacje sportowe i kulturalne: scena otwarta dla młodych artystów, kino plenerowe, warsztaty taneczne, zawody sportowe.

W niedziele – pikniki rodzinne z grami planszowymi i plenerową biblioteką. Sąsiednia Wyspa Piaskowa zamienia się w sportową. Siatkówka plażowa, badminton, boule, sporty nieolimpijskie. W zacumowanej przy wyspie Barbarce (bar na barce) regionalne piwa warzone w tradycyjny sposób.

Coś z szycia

Naucz się szyć. Pomysłodawczyni nowatorskiej knajpki-szwalni Róża Rozpruwacz zaprasza na wakacyjne warsztaty przy kawie.

W planach: szycie żakietu bez podszewki w stylu Chanel, dzianinowej bluzki i tiulowej letniej spódnicy. Międzypokoleniowe warsztaty szycia (wnuczka szyje T-shirt z babcią) organizuje również Wrocławskie Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin na Zaodrzu.

Festiwal w mieście

Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty 24 lipca–3 sierpnia, nowe trendy i zjawiska w światowym kinie, wwwnowehoryzonty.pl Festiwal Kolorów 26 lipca, kolorowe miejskie happenigi, flash moby, www.facebook.com/FestiwalKolorow 21 Międzynarodowy Festiwal Non Sola Scripta do 31 sierpnia, Wrocławskie Lato Organowe, www.impart.art.pl

Więcej na temat:lato | wroc | Central Park | wyspa | zen

Zobacz również

  • Siedlce nadają się wspaniale jako punkt wypadowy do turystycznych eskapad po terenach pogranicza Mazowsza i Podlasia. Podczas jesiennej wycieczki oczarowani będziemy niezwykłą urodą tego regionu. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.