Reklama
  • Czwartek, 2 października 2014 (12:00)

    Zdarzyło się w Gdańsku...

To tu 31 sierpnia 1980 r. podpisano porozumienie otwierające nową kartę historii Polski. Tutaj też 1 września 1939 r. rozpoczęła się II wojna światowa. Warto na przełomie sierpnia i września być w Gdańsku!

Podpisanie porozumienia w Gdańsku między komisją rządową a komitetem strajkowym i powstanie Solidarności było początkiem przemian, które w 1989 r. doprowadziły do obalenia komunizmu.

Europejskie Centrum Solidarności

Reklama

Kamień węgielny pod jego budowę wmurowano w maju 2011 r. Ogromny budynek przy pl. Solidarności 1 ma ściany obłożone blachą corten, która rdzawym kolorem nawiązuje do elementów kadłubów stoczniowych.

Jest częścią kompleksu: Pomnik Poległych Stoczniowców, Brama nr 2 dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina i Sala BHP (gdzie podpisano porozumienie), który stał się symbolem zwycięstwa i odzyskania wolności. W Centrum będą odbywać się debaty, spektakle teatralne, pokazy filmowe (także w 3D) i wystawy czasowe.

Półwysep Westerplatte jest wpisany na listę Pomników Historii. Ogień z niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein 1 września 1939 r. rozpoczął II wojnę światową. Siedmiodniowa obrona półwyspu stała się symbolem polskiego oporu przeciw agresji niemieckiej, a słowa „Westerplatte się broni” dawały otuchy walczącej Polsce.

Po wojnie na półwyspie powstał symboliczny cmentarz i ustawiono pomnik w kształcie wyszczerbionego bagnetu wbitego w ziemię.

JOG

Informator

We wrześniu ESC jest czynne w godz. 10-18 (poniedziałek-piątek) i 10-20 (sobota i niedziela). Na Westerplatte można dojechać autobusem 106 (z pętli autobusowej Akademia Muzyczna).

Tele Tydzień

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.