Reklama
  • Wtorek, 19 listopada 2013 (11:05)

    Złoczów i Hanka Ordonówna

Czekając na statek, który z Krasnowodzka nad Morzem Kaspijskim miał zabrać polskie dzieci i ich opiekunów na Bliski Wschód, pani Helena zapamiętała szczególnie jedną opiekunkę.

Reklama

– Zawsze uśmiechnięta, często śpiewała nam piosenki, aby uciszyć dziecięcy strach – opowiada nam. Dopiero po pewnym czasie Helenka dowiedziała się, że opiekunka nazywa się Hanka Ordonówna i jest wielką przedwojenną gwiazdą.

Aresztowana przez NKWD w 1941 roku, trafiła do łagru w Uzbekistanie. Po uwolnieniu na mocy układu Sikorski-Majski, została opiekunką polskich sierot, z którymi przez Iran trafiła do Indii. Hanka Ordonówna zmarła na gruźlicę w Bejrucie w 1950 roku, tam też została pochowana.

Zamek ufundowany przez Sobieskiego

W maju 1990 roku jej prochy zostały sprowadzone do Polski. Grób pieśniarki znajduje się na warszawskich Powązkach.

Zamek Sobieskich w Złoczowie został ufundowany przez ojca późniejszego króla, starostę krasnostawskiego Jakuba Sobieskiego na miejscu dawnej warowni.

W posiadaniu rodu znajdował się przez 150 lat. W II połowie XIX wieku zamek został wykupiony przez rząd Austrii i przebudowany na więzienie.

Dziś w zamku znajduje się muzeum

W 1939 roku NKWD uczyniło z zamku katownię. Tuż przed ewakuacją w czerwcu 1941 roku rozstrzelano tu kilkuset więźniów, w tym ojca Heleny Kołakowskiej. Po zajęciu Złoczowa przez Niemców, zamek stał się katownią Gestapo.

Dziś w zamku znajduje się muzeum. Przez ponad 50 lat posługę duszpasterską w Złoczowie pełnił ks. Jan Cieński (zm. w 1992 r.). W 1962 roku papież Jan XXIII na prośbę kardynała Wyszyńskiego mianował go biskupem. Urząd ten ks. Cieński pełnił w tajemnicy przed władzami sowieckimi.

Życie na gorąco

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.